top of page
Cilt Bakım Losyonları
doğal sabun kullanımı sabun çeşitleri cilt bakım adımları rutin bakım sabun

Doğal Bakımın Adımları

Bir rutinden ziyade belirli alışkanlıklarla cilt bakım ürünü kullanan ya da cildini şımartan insanlar vardır, fakat tam bir sonuç alabilmek için cilt bakımında sırayı takip etmek çok önemlidir. Sizler için derlediğimiz kısaca adımlardan bahsetmek istedik.

Neden Sabun?

Sabunal'ı diğer sabunlardan ayıran özellik içeriğinde sağlıklı ve natürel içeriklere yer vermesidir. Tanımlamak gerekirse; doğal yağların sabunlaşması üzerine oluşmaktadır.

Doğal sabun doğada yer alan her yağdan elde edilebilir. Farklı yağlardan elde edilen her doğal sabunun cilt üzerindeki etkisi de farklılık göstermektedir.
günümüzde sabun kullanımı doğal sabunun önemi cilt bakımı doğru bakım temizleyici sabun sa
krem kullanımı cilt bakımında etkili adımlar tavsiye doğal ürünler sabun kullanımı sabun ç

Her Sabun, Sabunal Değildir!

Sabunal sabunları genellikle bitki özlü veya hayvan sütü kaynaklı sabunlardır. Sabunların özelliklerini doğru nitelendirmek gereklidir. Doğru nitelendirildiğinde ürün seçiminin de doğru yapılması sağlanacaktır.
Sabunlarımızın önemi kullanımının rutine bindirilmesiyle anlaşılabilecek bir konudur. Doğru sabun seçimi sayesinde bu kullanımın önemi en kısa sürede görülebilmektedir.

Kokusuyla Değil, İçeriği İle Sabunal

Sabunlarımız genel olarak renksiz ve kokusuzdurlar. Ancak doğal uçucu yağlar aracılığıyla hoş bir koku kazandırılabilir. Renkleri genel olarak krem veya içeriğindeki bitkilerin rengidir.
 
Sabunlaşma faktörü dikkate alınarak üretilen sabun gruplarıdır. Standart üretim sabunlara göre Sabunal sabunlarının maliyet miktarı daha fazladır.
Ancak daha uzun süre kullanılır. Diğer sabunlara göre içerikleri temiz ve doğaldır. Zararlı kimyasal bileşenleri içermezler.

Doğal Bakımın Adımları

1. Temizleyiciler

Cildiniz gece uykudayken de sebum üretiyor. Bu nedenle kullanacağınız ürünlerin etkisini artırmak için, gündüz bakımınızdan önce de cildin koruyucu bariyerine zarar vermeyen yumuşak bir temizleyiciyle gözeneklerinizi arındırmanızda fayda var.
Akşam ise cildinizi makyajdan, hava kirliliği kaynaklı partiküllerden, yağ ve kirlerden iyice temizlemeniz gerekir. Makyaj temizleme mendilleri bunun için yeterli değil! Yağ bazlı temizleyiciyle uygulanan temizlik, güzel ve sağlıklı bir cilde giden yol için en önemli adım.

3. Serum

Gündüz antioksidanlar içeren bir serum uygulayarak, cildinizi gün boyu serbest radikallerin hasarına karşı koruyabilirsiniz. Cildi aydınlatma ve sıkılaştırma özelliğiyle bilinen C vitamininin yanı sıra, ve E vitamini, yeşil çay, resveratrol ve kafein gibi anti-aging faydalar sağlayan antioksidanlara da yönelebilirsiniz.Hyalüronik asit içeren serumlar ise, su tutma özelliğiyle nemi cilde gün boyu hapsediyor. Gece bakımınızda da kullanabileceğiniz hyalüronik asit serumları, retinol veya akne tedavisinde kullanılan asitler nedeniyle kuruyan ve tahrişe meyilli hale gelen ciltleri yatıştırmakta oldukça etkili. Hyalüronik asit, su bazlı yapısı sayesinde yağlı ve akneye meyilli ciltlerde de rahatlıkla kullanılabilir.

2. Tonik

Soyucu asitler bazı ciltlerde hassasiyete ve tahrişe neden olabilir. Bu yüzden her gün kullanmamak, cildi yavaş yavaş alıştırmak ve gece bakımında yer vermek gerekir. Özellikle retinol uygulayacağınız günlerde, ciltte irritasyon oluşmaması için bu içeriklere sahip bir tonik kullanmaktan kaçının. Kuru, hassas ve reaktif bir cildiniz varsa, asit içeren tonikler yerine nemlendirici ve dengeleyici mist’leri tercih edebilirsiniz.
Toniklerin bir diğer özelliği de, sonrasında uygulanacak içeriklerin daha iyi emilmesini sağlayarak, cildi bakımın ileriki adımlarına hazırlıyor oluşu. Yüzünüzü yıkadıktan sonra, toniğinizi kuru cilde ellerinizle tampon hareketlerle uygulayın (pamukla uygulamak, bir miktar ürünün ziyan olmasına yol açıyor). Cildinize başka bir şey sürmeden önce, içeriklerin iyice nüfuz etmesi için 5 dakika bekleyin.

4. Nemlendirici

Nemlendirici kremin tek fonksiyonu cildinizi nemlendirmek değil; aynı zamanda öncesinde uyguladığınız bakım ürünlerinin emilimini artırarak, içeriklerden daha çok fayda elde etmenizi sağlıyor. Her cilt tipinin neme ihtiyacı var (yağlı ciltlerin de!) ve her cilt tipine uygun yapıda bir nemlendirici var. Yoğun dokudaki krem veya balm’lar kuru ciltler için elverişliyken, hafif yapıdaki kremler ve losyonlar normal ve karma ciltler için ideal. Yağlı ciltler ise likit formdaki ürünlere veya jel nemlendiricilere yönelmeliler.Gündüzleri, cildinizi yağlandırmadan ve ağır bir his yaratmadan gün boyu nemli tutacak hyalüronik asit bazlı nemlendiricileri kullanabilirsiniz. Minimum 25 SPF içeren bir nemlendirici seçerek, sonrasındaki güneş koruyucu uygulama adımını atlayıp zamandan tasarruf edebilirsiniz. Eğer gündüz uyguladığınız nemlendirici SPF içermiyorsa, akşam da aynı ürünü kullanabilirsiniz. Ancak kapsamlı bir anti-aging bakım için seçiminizi hyalüronik asidin yanı sıra seramidler, vitaminler, lipitler ve proteinlerle gece cildin kendini onarmasını destekleyecek bir gece kreminden yana yapmanızı öneririz. Hatta cildiniz hassas değilse, yeni hücre oluşumunu ve kolajen üretimini artırmasıyla bilinen retinol içeren bir nemlendirici kremle de gece bakımınızı noktalayabilirsiniz.

bottom of page