top of page

Egzama (Atopik Dermatit) Nedir? Egzamaya Ne İyi Gelir? Egzama İçin Hangi Sabun Nasıl Kullanılır?

Egzama Nedir ?

Egzama (atopik dermatit) ciltte kuru, pullu yama tarzında lezyonlara ve yoğun kaşıntıya neden olan kronik bir cilt rahatsızlığıdır.

Cildin kaşınması, kırmızı kabarık noktalara, kalınlaşmış deriye ve cilt yüzeyinde açık kesiklere neden olabilir.

Yoğun kaşıntı hissi uykuyu zorlaştırır; yorgunluk, okulda ve işte kötü performans, günlük yaşam aktivitelerini gerçekleştirmekte zorlanma ve genel olarak daha kötü yaşam kalitesi ile sonuçlanır.

En yaygın sorunlardan biri olan egzama tedavisi nasıl olur

Genetik ve çevresel faktörler egzamanın nedeni olarak gösterilmiştir. Yapılan araştırmalarda hastaların büyük bir kısmında kalıtsal olarak cildin üst tabakasını sağlamlaştıran bir proteinin eksik veya hatalı üretiminin olduğu, bu nedenle çevreden gelen alerjen maddelere karşı, diğer bireylere kıyasla, cildin daha geçirgen olduğu saptanmıştır.

Egzama her yaş ve cinsiyette insanı etkileyebilir. Egzama vakalarının çoğu çocukluk döneminde başlar ancak yetişkin olarak ilk kez egzama gelişmesi mümkündür.Egzamanın Çözümü Nedir ?

Egzama için kesin bir tedavi yöntemi yoktur; ancak, uygulanan ürünler ile cildin korunması, kaşıntının giderilmesi, iltihap ve enfeksiyonların önlenmesi veya kontrol altına alınması mümkündür.


Cildin aşırı sıvı kaybını ve kuruyarak çatlamasını engelleyecek nemlendiriciler ile cilt bariyerini sağlamlaştıracak nemlendiriciler tedavide kullanılabilir. Ancak bu nemlendiricileri de kullanırken içeriklerine dikkat etmeli ve katkı maddelerinden olabildiğince uzak durulmalıdır.


Diğer bir doğal yöntem ise cildi yenilemeye yardımcı olacak sabunlar. Aslında egzamanın temel tedavisi cildi kurutmadan temizlenmesi ve arındırılması ile başlar. Bitkisel yollar ile cildi yenilemek büyük oranda sizi rahatlatabilir. Bu ikisini sağlayan yöntem ise sabun olmaktadır. Tedavi maksatlı kremler veya nemlendiriciler egzamayı rahatlatırken bakterilerinden arındırmaz. Asırlardır kullanılan ve pek çok derde deva olan Menengiç (Bıttım) Tohumları ve Yağı sabun içerisinde kullanılarak doğal çözüm sunmuştur.

Egzama için uygun bir sabun, çoğunlukla ne içermediği ile tanımlanır. Özellikle, koku veya alerjen madde içermemelidir. Atopik ciltler için uygun bir sabun, sınırlı sayıda bileşen içermelidir.


Piyasada bilinen geleneksel doğal sabunlar veya kül ile yapıldığı söylenen sabunların tanımını iyi bilmek gerekir. Bilinenin aksine içerisinde sabunlaşma için kullanılan KÜL, potasyum hidroksit yerine geçer ve kararsız moleküller ile cilde ciddi zararlar verebilir. En yaygın yan etkilerinden biri ise cildi kurutmasıdır. Meşe külünden elde edilen bu madde, içerisinde pek çok zararlı materyaller içerir. Diğer bir yazımız olan SABUN YAPIMINDA NEDEN KÜL KULLANMIYORUZ bu konu hakkında daha detaylı bilgi edinebilirsiniz.


Sabun molekülleri bazen atopik ciltler için sabunlarda muhafaza edilir, fakat cilt kuruluğunu sınırlamak için formüle bitki bazlı yağlar ilave edilir. Bu, egzama için ultra zengin sabun olarak bilinir. Tüm sabunlarımızın içinde soğuk sıkım bitkisel yağlar ile zenginleştirip, cildin ihtiyacı olan mineral ve vitamini sağlayacak oranları önemle tutuyoruz. Egzamanın düşmanı olan sentetik içerikler, boya ve hatta kokudan bile uzak durulmalıdır. Sabunlarımız içerisinde koku, boya, paraben, sülfat, SLS, SLES ve koruyucu kesinlikle kullanmıyoruz.


Her durumda, etiketleri dikkatlice okuyun ve günlük olarak egzama ile mücadele etmek amacıyla atopik cilt için bir sabun seçin.

Egzama İçin Hangi Sabun Kullanılmalıdır ?

Egzamalı ciltler için üretim yaptığımız Bıttım Sabunu sizler için doğal bir çözüm sunmaktadır. İçerisinde kullandığımız soğuk sıkım yağlar ve kaynatma yapmadan soğuk proses üretim ile yağların değerini öldürmüyor, en yüksek etkiyi sağlıyoruz.Zeytinyağı, hindistan cevizi yağı, hint yağı, shea yağı, kantaron yağı, bıttım yağı ve bıttım tohumlarını kullandığımız bu eşsiz kalitede sabun egzama ve mantar gibi cilt sorunlarına karşı doğal bir çözüm sağlar. Cildin temizliği ile başlayıp, yenilenmesinde büyük yardımcı rol oynar. Tüm cilt için güvenle kullanabileceğiniz bu sabun saç dökülmesinin önüne de geçecek bir etkiye sahiptir.


Pek çok kullanıcı tarafından yüksek sonuç sağlayan sabunun öncesi ve sonrası görseli, yorumları ile destekleyici nitelik kazanmıştır. Kısa sürede tamamen cildi yenileyecek bu mucizevi ürünü güvenle kullanabilirsiniz.

Egzamalı elin iyileşme süreci


Comentários

Avaliado com 0 de 5 estrelas.
Ainda sem avaliações

Adicione uma avaliação
bottom of page